Co lze letos dělat při nepřijetí na školu?
Martin Vaněk (externí autor) - 10. 10. 2011
Nedostali jste se letos na vysokou? Možností, jak dále pokračovat ve studiu a mít přitom placené zákonné pojištění, ale i jak ze situace vyjít velmi dobře a „volnější“ rok využít k dokonalé přípravě na další vzdělání nebo vybrané zaměstnání, existují. Pojďme si o nich něco říct.
Nástup do zaměstnání? Můžete, ale…
Najít práci není v dnešní době snadné a pro čerstvého absolventa to platí dvojnásob. Pokud se mu to poštěstí, jedině dobře. Stane se ekonomicky soběstačným, nezanedbatelnou výhodu představuje i získání pracovní praxe. Za velké mínus lze v případě opětovné snahy o studium na VŠ považovat „vypadnutí z role“ studenta, čímž se pravděpodobnost úspěšnosti přijetí na vysokou školu snižuje
Úřad práce? Laciné řešení, které moc nepomůže.
Varianta jít na "pracák" se nabízí sama. Ztělesňuje jisté a pohodlné řešení sociální situace. Pro duch mladého člověka je to však představa poměrně frustrující, protože nic prakticky neřeší. A výhoda, že máme čas na učení doma, se stává spíš nevýhodou – člověk je od přírody líný. Přinutili byste se sami doma se pravidelně učit? Zkuste si odpovědět po pravdě.
Cesta do ciziny? Dá se vycestovat...
Vyrazit poznávat svět představuje pro mladého člověka skutečné lákadlo. Zdokonalit se v jazyce je fajn, ledaskde v zahraničí se dají vydělat i slušné peníze. Klíčové je nepodcenit datum návratu a přípravu spojenou s přijímacími zkouškami do dalšího akademického roku na vysoké. Dejte si ale pozor, abyste neztratili status studenta, který vás opravňuje k mnoha výhodám (třeba "státní" pojištění, slevy na jízdném, ISIC karta, nebo daňové výhody).
... nebo můžete nastoupit přípravné studium na vysokou školu
Dnešní nabídka přípravných vzdělávacích kurzů je poměrně široká. Za rozhodující považujte dlouhodobé působení (tudíž stabilitu), úroveň pedagogického sboru, časovou a regionální nabídku kurzů, chtějte znát úspěšnost absolventů při přijímacím řízení na vysoké a vyšší odborné školy, spočtěte si, kolik zaplatíte na školném a zda ho můžete platit ve splátkách. Dále prověřte, zda dotyčná instituce (škola, vzdělávací centrum, agentura) nabízí prospěchová stipendia či ubytování.
„Výhodou přípravného studia je to, že student plynule přechází z jednoho vzdělávacího systému do dalšího, neztrácí studijní návyky a zvyklosti a cíleně směřuje v rámci zvoleného oboru k přijetí na vysokou nebo vyšší odbornou školu,“ říká k tomu Marie Neradová, zástupkyně ředitele vzdělávacího centra AZ Smart, které je jednou nejvýznamnějších českých společností působících v této oblasti. Nabízí ucelený soubor vzdělávání v lékařských, právních, ekonomických oborech, ale i jazykové vzdělávání, a to nejen v Praze, ale i v Brně a Ostravě.