Na co si dát pozor při hledání práce ve Velké Británii a kam se obrátit v případě problémů v zaměstnání
redakce - 07. 07. 2010
Před odjezdem za prací do zahraničí je důležité řádně se připravit. Potřebné informace vám poskytnou
proškolení EURES poradci na každém ze 14 krajských úřadů práce nebo kontaktní osoby EURES na každém ze 77 okresních úřadů. Níže uvádíme stručný přehled toho, na co byste si měli dát pozor, pokud konkrétně ve Velké Británii budete využívat služeb pracovních agentur.
* Pracovní agentura po vás nesmí vyžadovat poplatek za to, že vám našla práci nebo
za to, že vás zapsala do svého seznamu/registrovala.
* Pracovní agentura po vás nesmí vyžadovat, abyste si jako podmínku pro využití její služby koupili další výrobky nebo služby, jako např. napsání životopisu, školení, ochranné pomůcky apod.
Písemné prohlášení o smluvních podmínkách (statement of terms and conditions)
* Jakmile se zapíšete u jakékoliv agentury, musíte před začátkem práce dostat písemné prohlášení o smluvních podmínkách. To se vyžaduje bez ohledu na to, jestli vám agentura hledá dočasné či trvalé zaměstnání. Jakmile jsou podmínky odsouhlasené a písemně potvrzené, nesmí dojít k jejich změně bez vašeho souhlasu. Všechny odsouhlasené změny musí být písemně potvrzeny do pěti dní.
* Pokud vám agentura hledá dočasné zaměstnání, písemná smlouva musí zahrnovat:
- zda jste vedený jako zaměstnanec agentury nebo pracovník, který se smluvně zavázal dodat určitou službu (’contracted for services’). Obvykle budete vedený jako pracovník.
- specifikaci toho, že dostanete zaplaceno za všechnu vykonanou práci
- jakou výpovědní lhůtu musíte dodržet a na jakou máte nárok při ukončení smlouvy
- mzdu, kterou budete dostávat, anebo nejnižší minimální mzdu, kterou vám agentura může zajistit. Musí to být nejméně ve výši národní minimální hodinové mzdy.
- zda budete dostávat mzdu týdně či měsíčně
- na kolik placené dovolené
máte nárok. Na většinu pracovníků agentur se vztahují pravidla o pracovní době (Working Time Regulations) a mají nárok na nejméně čtyři týdny placené dovolené za rok.
Zdraví a bezpečnost
* Agentury mají povinnost zjistit všechna zdravotní a bezpečnostní rizika, o kterých najímající ví, a udělat vše pro to, aby těmto rizikům zabránily anebo je omezily.
* Agentury musí zkontrolovat, že najímající provedl úplné vyhodnocení zdravotních a bezpečnostních rizik a předtím, než vás do organizace umístí, musí mít jistotu, že o dané situaci
víte.
Vyplácení mzdy
* Agentura nesmí zadržet váš plat jenom proto, že nedostala zaplaceno od společnosti nebo organizace, kde jste pracovali, anebo proto, že nemůžete předložit podepsaný záznam odpracovaných hodin. Pokud společnost, kde pracujete, odmítne podepsat tento záznam, vaše agentura je zodpovědná za to, aby zjistila, kolik hodin jste ve skutečnosti pracoval/a. Za tyto hodiny musíte dostat zaplaceno.
Pokud agentura porušuje zákon, můžete se obrátit na Employment Agency Standards Inspectorate. Tato vládní služba činnost agentur práce
reguluje. Více informací naleznete na http://www.bis.gov.uk/policies/employment-matters/eas
Legislativa upravující činnost agentur a další informace jsou ke stažení na http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/tna/+/http://www.berr.gov.uk/files/file23765.pdf/
Některé agentury jsou členy Recruitment and Employment Confederation (REC), která stanovuje normy povinné pro své členy – pracovní a personální agentury. Jestliže je vaše agentura členem REC, můžete si konfederaci stěžovat, pokud se domníváte, že agentura porušuje vaše práva. Více informací o REC se můžete dočíst na http://www.rec.uk.com/home
Domoci se svých práv z pozice zaměstnance ve Velké Británii není jednoduché. Můžete se ale obrátit na odbory, jste-li jejich členem, nebo na různé poradenské instituce. Mohou vás například zastupovat před Zaměstnaneckými tribunály (Employment Tribunals), které se zabývají zaměstnaneckými problémy a spory. Většina stížností musí být podána do 3 měsíců od události. U případů, které se zabývají odškodněním pří výpovědi z důvodu nadbytečnosti, je tato lhůta 6 měsíců. Více informací se dočtete na http://www.employmenttribunals.gov.uk/
Postup, jak vznést podnět/stížnost k tribunálu, naleznete na http://www.direct.gov.uk/en/Diol1/DoItOnline/DG_4017934
Pokud budete potřebovat poradit, obraťte se například na Citizens Advice Burelu (CAB). Tuto službu naleznete ve všech větších městech ve Velké Británii. Její pracovníci poskytují bezplatné, důvěrné, nestranné a nezávislé poradenství. Zabývají se problémy spojenými se zaměstnáním, imigrací, ubytováním, sociálními dávkami a podobně. Poradci CAB vám mohou také pomoct s vyplňováním formulářů, psaním dopisů a vyjednáváním s věřiteli nebo vás mohou zastupovat u soudu a tribunálu.
Více informací naleznete na http://www.citizensadvice.org.uk/
Kompletní informace, jak řešit problémy v zaměstnání ve Velké Británii, můžete získat na http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ResolvingWorkplaceDisputes/index.htm