logo-ucimse.cz
obl?ben? přidat k oblíbeným
zprávy |jazykové vzdělávání |profesní vzdělávání |informační gramotnost |soft skills |EU fondy |návody |celoživotní učení |přijímací řízení |zájmové vzdělávání |
učímse.cz > informační gramotnost > Generálka potvrdila předpoklady – bolestí maturantů může být matematika
Získej bonus s novým účtem

Generálka potvrdila předpoklady – bolestí maturantů může být matematika

redakce - 02. 11. 2010
Praha 1. listopadu 2010 - Kdyby se v druhém říjnovém týdnu na středních školách a odborných učilištích místo maturitní generálky konala ostrá maturita, zhruba 70 procent žáků by zkoušky, ke kterým se přihlásili, zvládlo úspěšně. Vyplývá to z výsledků maturitní generálky. Ty naznačují, že u maturitní zkoušky může neúspěšnost v řádném termínu dosáhnout hodnot mezi 15-21%. Dnešní průměrná neúspěšnost se pohybuje kolem 13%.
Přibližně třicetiprocentní modelová neúspěšnost odpovídá odhadům organizátorů projektu Maturitní generálka MAG´10 stejně jako fakt, že největší potíže měli žáci se zvládnutím testů z matematiky. Úroveň této modelové neúspěšnosti téměř jednoznačně naznačuje, že skutečná neúspěšnost žáků v prvním, tj. řádném termínu maturitní zkoušky, se bude pohybovat v rozmezí 15 - 21%. U současné podoby maturitní zkoušky se přitom neúspěšnost v prvním termínu pohybuje mezi 12 – 13%.

„Výsledky potvrdily naše očekávání. Procento neúspěšných se může zdát vysoké. Je ale třeba brát v potaz, že u ostré maturity nebude chybět žákům dosud neprobrané učivo závěrečného ročníku, žáci budou mít za sebou intenzivní předmaturitní přípravu a budou více motivováni u zkoušek uspět. Osobní zkušenost s testy se navíc díky generálce bez pochyby pozitivně promítne do zodpovědné volby předmětové skladby pro ostrou maturitu,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Naopak minimální dopad na míru neúspěšnosti měl podle ministra bojkot maturitní generálky, o kterém před zahájením administrace zkoušek na školách informovala některá média. K bojkotu se rozhodlo zhruba 500 žáků přihlášených ke generálce, což odpovídá 0,05 procenta z celkového počtu žáků, kteří generálku absolvovali.

Největší potíže dělala žákům v generálce podle předpokladů matematika. Tu si vybralo 44 procent maturantů, téměř 48 procent z nich by ale nyní ostrou zkoušku nesložilo. U zkoušky z českého jazyka a literatury, kterou absolvovali všichni žáci, byla neúspěšnost zhruba 22 procent.

Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. K té se přihlásilo 22 procent maturantů, 39 procent z nich by ale nyní zkoušku nesložilo úspěšně. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji (72 procent), by neuspělo zhruba 34 procent maturantů.

Zveřejněná čísla slouží především k orientaci organizátorů a veřejnosti. Školy a i samotní žáci dostanou výsledky v řádném termínu do 3. listopadu, a to formou žákovských protokolů.

„Maturitní generálka splnila své cíle i účel prakticky na 100%. Co se týče výsledků, poskytuje orientační, avšak velmi důležitou informaci, kterou potřebují žáci při volbě svého maturitního předmětového portfolia. Prvním listopadem totiž začíná běžet 15-denní lhůta pro podávání přihlášek žáků k maturitní zkoušce v roce 2011. Modelové výsledky neúspěšnosti u testů maturitní generálky rozhodně není třeba vnímat jako hrozbu, ale jako výzvu a případně signál, který směrem orientovat svoji přípravu na „ostrou“ maturitní zkoušku,.“ řekl ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Pavel Zelený.


Váš e-mail: E-mail příjemce:
Vaše jméno:  listvyhledávání

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás
listpersonalista.comlistzajímavosti odjinud

MDŽ 2024: Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie.

Srdečně zveme na výstavu “Praha feministická. Místa, kde se psala historie”. Bude zahájena vernisáží v předvečer MDŽ, ve čtvrtek 7... více

Průzkum ukázal, že lidé milují nákupní centra - developeři musí myslet především na dopravní dostupnost

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal obliby nákupních center a důvodů, proč je právě nej... více

Obavy z „elektrosmogu“ v domácnosti nejsou na místě, určitá opatrnost však ano

Škodlivý vliv elektromagnetického záření z elektrických rozvodů a domácích elektrospotřebičů na lidské zdraví, který se nepřesně o... více

Souboj elektřiny a vodíku: Zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým čl... více
listnejčtenější články

listučímse.cz doporučuje
Výpočet čisté mzdy 2024
Jaké jsou změny v roce 2024 ve výpočtu čisté mzdy? Víte, kolik budete brát? Nechte si mzdu výpočítat naší kalkulačkou.
www.mzdova-kalkulacka-2024.cz
Výpočet nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz
Seznam všech škol v ČR
Největší databáze škol v ČR, která obsahuje velice populární a přehledný seznam všech středních škol, ale i jiných.
www.seznamskol.eu


listčtenáři doporučují