logo-ucimse.cz
obl?ben? přidat k oblíbeným
zprávy |jazykové vzdělávání |profesní vzdělávání |informační gramotnost |soft skills |EU fondy |návody |celoživotní učení |přijímací řízení |zájmové vzdělávání |
učímse.cz > informační gramotnost > Více než 9 miliónů uživatelů absolvovalo mezinárodní testy počítačové gramotnosti
Získej bonus s novým účtem

Více než 9 miliónů uživatelů absolvovalo mezinárodní testy počítačové gramotnosti

redakce - 23. 11. 2009
Nadnárodní koncept počítačové gramotnosti ECDL (European Computer Driving Licence), často také označovaný jako „řidičák na počítač“, slaví v České republice již deset let svého působení. ECDL je mezinárodně uznávaná, objektivní a standardizovaná metoda pro ověřování počítačové gramotnosti, která využívá praktické testy ke zjištění, zda je libovolná osoba schopna používat běžné informační a komunikační technologie alespoň na takové úrovni, která odpovídá mezinárodní definici počítačové gramotnosti. ECDL testování si své příznivce v ČR získává spíše pozvolna, přesto počet osob otestovaných v průběhu deseti let není zanedbatelný. „Za tu dobu se podařilo otestovat téměř 45 tis. osob a vydat kolem 34 tis. dokladů počítačové gramotnosti,“ říká Jiří Chábera, manažer ECDL pro ČR.
Koncept počítačové gramotnosti ECDL pokrývá dnes již téměř celý svět. ECDL testy jsou v současné době prováděny ve 160 zemích za stejných podmínek, stejným způsobem a se stejnými úkoly a otázkami. K datu 10. výročí ECDL v ČR se ECDL testování ve všech zemích zúčastnilo celkem 9 286 181 osob. „V České republice ECDL testy dosud absolvovalo 44 898 osob. Vydáno bylo 18 662 ECDL Certifikátů a 15 738 Osvědčení ECDL Start, které získá uchazeč po úspěšném složení čtyř ze sedmi testů, resp. oblastí počítačové gramotnosti,“ objasňuje situaci v České republice Chábera.

Ačkoli je v mnoha zemích koncept ECDL již mnoho let běžně využíván jako efektivní nástroj v oblasti personalistiky a zaměstnanosti, pro české personální agentury a zaměstnavatele obecně je tento, dnes již celosvětový koncept, stále spíše velkou neznámou. Nejen proto se pracovní skupina ECDL-CZ (Česká společnost pro kybernetiku a informatiku a společnosti CertiCon a.s. – výhradní držitelé licence a sublicence ECDL pro ČR) rozhodla uspořádat právě u příležitosti desátého výročí svého působení v ČR sérii krajských informačních setkání na téma konceptu ECDL a jeho smysluplného využívání právě personálními agenturami, úřady práce a personalisty nejrůznějších organizací, institucí a podniků.

V České republice se ECDL testování dosud účastnilo přibližně 0,44 % populace, což z pohledu penetrace konceptu mezi obyvatelstvem řadí ČR na průběžné 36. místo na světě. První příčku si drží Irsko, kde ECDL testováním zatím prošlo asi 11% obyvatel. „Lépe než Česká republika je na tom mimo jiné také Rakousko s 5 %, Maďarsko s 3,5 % nebo Slovensko s 0,6 % populace,“ přibližuje situaci v okolních zemích Jiří Chábera.

Na první pokus získá některý z mezinárodních ECDL dokladů přibližně 65 % testovaných osob. „U Osvědčení ECDL Start je průměrná úspěšnost na první pokus 63,5 % a u ECDL certifikátu 66,6 %,“ říká Jiří Chábera a upřesňuje, že celková úspěšnost se relativně významně liší nejen v závislosti na stupni dosaženého vzdělání testovaných osob, ale také na jejich věku. „Celkově nejúspěšnější jsou v obou případech lidé s vysokoškolským vzděláním ve věku 20 až 50 let, kteří dosahují úspěšnosti nad 80 %, což asi není žádné překvapení,“ uvádí Chábera.

Podotýká, že v ostatních případech podstatnější rozdíl v úspěšnosti závisí spíše na věku testovaných. „Lidé ve věku nad 50 let, kteří mají vysokoškolské vzdělání, dosahují sice výrazně lepších výsledků než osoby stejného věku se vzděláním nižším, avšak oproti mladším testovaným osobám se vzděláním nižším než VŠ značně pokulhávají,“ říká Chábera a dodává, že tento „skluz“ lidí ve věku nad padesát let je pochopitelný, vždyť v době jejich mládí byly počítače v plenkách. „Nicméně právě tito lidé ve vyšším věku by počítačové gramotnosti, chtějí-li na trhu práce uspět, měli věnovat velkou pozornost. Jsou to totiž často právě oni, kdo jsou ohroženi ztrátou zaměstnání, a bez potřebných znalostí a dovedností při práci s počítačem, jsou pak jejich šance na získání nového zaměstnání v dnešní době výrazně omezené,“ dodává Chábera.

„Ve světě je dnes koncept ECDL běžně využíván personalisty podobně, jako jsou využívány certifikace jazykových znalostí či jiných odborných dovedností. Ačkoli se jedná o jednoduchý, standardizovaný, objektivní a nezávislý nástroj, který je schopen s minimem nákladů zaměstnavatelům i zprostředkovatelům trhu práce značně usnadnit život a ušetřit či získat nemalé finanční prostředky, čeští zaměstnavatelé a personalisté jej zatím převážně nedokážou efektivně využívat a někteří se jeho využívání dokonce aktivně brání,“ říká Jiří Chábera a dodává, že to patrně souvisí s českou povahou.

Zkušenosti z vývoje a využívání konceptu ECDL ve světě, ale i u nás, jasně naznačují, že nás v budoucnu čeká ještě nejméně dalších 10 úspěšných let.








listvyhledávání

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás
listpersonalista.com



listzajímavosti odjinud

MDŽ 2024: Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie.

Srdečně zveme na výstavu “Praha feministická. Místa, kde se psala historie”. Bude zahájena vernisáží v předvečer MDŽ, ve čtvrtek 7... více

Průzkum ukázal, že lidé milují nákupní centra - developeři musí myslet především na dopravní dostupnost

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal obliby nákupních center a důvodů, proč je právě nej... více

Obavy z „elektrosmogu“ v domácnosti nejsou na místě, určitá opatrnost však ano

Škodlivý vliv elektromagnetického záření z elektrických rozvodů a domácích elektrospotřebičů na lidské zdraví, který se nepřesně o... více

Souboj elektřiny a vodíku: Zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým čl... více
listnejčtenější články

listučímse.cz doporučuje
Výpočet čisté mzdy 2024
Jaké jsou změny v roce 2024 ve výpočtu čisté mzdy? Víte, kolik budete brát? Nechte si mzdu výpočítat naší kalkulačkou.
www.mzdova-kalkulacka-2024.cz
Výpočet nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz
Seznam všech škol v ČR
Největší databáze škol v ČR, která obsahuje velice populární a přehledný seznam všech středních škol, ale i jiných.
www.seznamskol.eu


listčtenáři doporučují