Job cluby nově nabízejí speciální poradenství zaměřené na nezaměstnané s vyšší kvalifikací a lidi s finančními problémy
redakce - 20. 11. 2009
Příprava na účast v assesment centru, coaching, péče o osobní růst, modelové situace či relaxační formy. To jsou nové metody, které kromě standardních služeb (např. seminářů na téma tvorba životopisu, příprava na výběrová řízení, orientace na trhu práce, komunikační dovednosti, práce se stresem aj.) poskytují nezaměstnaným poradenské útvary úřadů práce.
Job cluby v souvislosti s ekonomickou krizí upravily náplň konzultačního servisu. V evidenci uchazečů o zaměstnání se totiž více objevují kvalifikovaní lidé, kteří léta pracovali, pracovat chtějí a od úřadu práce potřebují co nejdříve zvláštní péči. Zatímco ke konci října 2009 úřady práce evidovaly celkem 149 487 nezaměstnaných se středním a vyšším vzděláním, loni ve stejnou dobu jich bylo 93 554.
Nově se tak Job cluby - vzhledem k jiné skladbě nezaměstnaných - zaměřují na metody sloužící ke zvládání stresových situací a k sebepoznání. Nezaměstnané, kteří mohou mít ze ztráty práce pocit nespravedlnosti, sociálního vyloučení či nepotřebnosti, poradenské útvary úřadů práce učí, jak zvládat a ventilovat problémy. Zkušenosti z poradenství si jednotlivé úřady práce předávají tak, aby se dobrá praxe co nejvíce rozšířila a pomohla uchazečům o zaměstnání v celé České republice.
V souvislosti s hospodářskou krizí se někteří lidé ocitli také v ekonomických problémech, kdy nemohou dostát svým závazkům. Proto se činnost Job clubů rozšířila o finanční poradenství. Klienti se od úřadů práce mohou dozvědět například informace o oddlužování, splátkovém kalendáři, včasném předávání podkladů bankám apod. Nechybí ani informace o pomoci od jiných institucí, jako je například Česká správa sociálního zabezpečení.
Job club je poradenský program, jehož hlavním cílem je motivovat a aktivizovat účastníky k pracovnímu uplatnění, a to získáním orientace na trhu práce a nácvikem dovedností a technik vyhledávání zaměstnání. Ve stanovené konzultační dny ho realizují zaměstnanci jednotlivých úřadů práce. Zpravidla se koná v sídle úřadu, případně v místě, které je dobře dopravně dostupné a odpovídá potřebám nezaměstnaných v dané oblasti. Jde o skupinový program; jeden Job club čítá zpravidla 8 - 10 nezaměstnaných. Scházejí se 1 x – 2 x týdně na 3 - 4 hodiny a věnují se dříve uvedeným tématům.