logo-ucimse.cz
oblíbené přidat k oblíbeným
zprávy |jazykové vzdělávání |profesní vzdělávání |informační gramotnost |soft skills |EU fondy |návody |celoživotní učení |přijímací řízení |zájmové vzdělávání |
učímse.cz > zprávy > Jak připravit notebook na nový školní rok
Personalista.com - otevřený HR magazín

Jak připravit notebook na nový školní rok

redakce - 11. 09. 2017
Mezi nezbytnými školními pomůckami můžeme dnes jmenovat i notebook, na kterém si školáci a studenti zapisují poznámky z výuky, připravují domácí úlohy nebo studují elektronické učebnice a další užitečné zdroje informací. Podobně jako další školní pomůcky si i notebook zaslouží alespoň zběžnou přípravu na nový školní rok. Poradíme vám, na co se zaměřit.
Intenzivní používání notebooku a jeho časté přenášení v tašce, společně s dalšími věcmi do školy, se často projeví zanesením jeho větracích otvorů prachem a jinými nečistotami. Dnešní tenké notebooky s výkonnými procesory jsou velmi náročné na chlazení a ucpané výdechy ventilace mají za následek přehřívání procesoru.

„Díky tepelným pojistkám notebook ani jeho procesor sice neshoří, ale při dosažení mezní teploty se automaticky vypne. To je při práci i studiu velmi nepříjemné,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Prachem ucpané výdechy notebooku je třeba vyčistit, což se neobejde bez alespoň částečného rozebrání přenosného počítače. Postup se samozřejmě liší podle výrobce a konkrétního modelu notebooku. Pokud ale na serveru YouTube vyhledáte videa podle modelového označení svého počítače, bezpochyby narazíte i na videonávod k jeho rozebrání a složení. Velmi užitečná je také databáze tisíců manuálů a konkrétních servisních postupů na webu ifixit.com.

U notebooků, které jsou sešroubované a nikoli slepené, nebývá základní demontáž přehnaně složitá a vystačíte si při ní s běžnými nástroji. Svůj notebook ale rozmontujte pouze v případě, že již vypršela jeho záruka. Jinak se obraťte na autorizovaný servis.

Výdrž notebooku lze prodloužit výměnou baterie

Velkým problémem starších notebooků je nedostatečná výdrž baterie, která s každým dalším nabíjecím cyklem postupně klesá, až do okamžiku, kdy bude možné přenosný počítač spustit a používat pouze s připojením na elektrickou síť.

„V závislosti na typu použité baterie a počtu nabíjecích cyklů je životnost baterie notebooku zhruba dva roky. Pak se z hodin výdrže stávají nejdříve desítky minut, pak minuty, a nakonec je notebook bez síťového adaptéru zcela nepoužitelný,“ říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Ve školním prostředí je však notebook bez funkční baterie nepoužitelný.

U starších typů notebooků jsou baterie nejčastěji vkládány jako samostatné moduly, které je možné naprosto snadným způsobem vyměnit. U moderních notebooků jsou baterie integrovány přímo do těla a jejich výměna není možná bez rozmontování přenosného počítače. Můžete se však obrátit na autorizovaný servis, který vám s výměnou pomůže.

Pokud chcete ušetřit, můžete se pustit do výměny sami. Opět vám pomohou návody na YouTube nebo ifixit.com, ovšem extrémně důležitý je výběr správného typu náhradní baterie. S jeho zjištěním pomůže manuál k notebooku nebo některý ze specializovaných programů na diagnostiku baterií (jako je například BatteryCare), který vám zároveň poskytne informaci o stavu opotřebení baterie.
Ale pozor, ve většině případů nebude pro správnou funkci notebooku stačit libovolná kompatibilní baterie.

„Výrobci se dnes často brání použití náhradních baterií od alternativních dodavatelů a osazují notebooky a baterie speciální elektronikou, která v případě použití neoriginální baterie odmítne notebook spustit nebo vyřadí funkci dobíjení baterie. Proto je nutné vždy použít baterii, u níž výrobce garantuje bezproblémovou funkčnost s daným modelem notebooku,“ uzavírá Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Neoriginální baterie do různých modelů notebooků nabízí celá řada výrobců, ale při nákupu ze zahraničí může nastat problém s vrácením zboží, pokud baterie nebude s notebookem kompatibilní. Vyplatí se proto nakupovat u výrobce, který garantuje funkčnost baterií a při nákupu přes e-shop dodržuje standardní 14denní lhůtu na vrácení zboží bez udání důvodu.
listvyhledávání

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás
listpersonalista.comlistzajímavosti odjinud

Průzkum ukázal, že lidé milují nákupní centra - developeři musí myslet především na dopravní dostupnost

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal obliby nákupních center a důvodů, proč je právě nej... více

Obavy z „elektrosmogu“ v domácnosti nejsou na místě, určitá opatrnost však ano

Škodlivý vliv elektromagnetického záření z elektrických rozvodů a domácích elektrospotřebičů na lidské zdraví, který se nepřesně o... více

Souboj elektřiny a vodíku: Zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým čl... více

Superpotraviny nemusí být vždy super. Záleží na způsobu pěstování, skladování i dovozu

Přestože jsou dnes superpotraviny vnímány jako symbol zdravého životního stylu, ne všechny jsou stejně kvalitní a poskytují stejné... více

Průvodce správným vývojem dítěte: sedat si má samo, jinak hrozí skolióza páteře

Správný vývoj miminek je diskutovaným tématem nejenom mezi lékaři, ale hlavně mezi rodiči. Každé dítě prochází vývojovými fázemi i... více
listnejčtenější články

listučímse.cz doporučuje
Výpočet čisté mzdy 2020
Jaké jsou změny v roce 2020 ve výpočtu čisté mzdy? Víte, kolik budete brát? Nechte si mzdu výpočítat naší kalkulačkou.
www.mzdova-kalkulacka-2020.cz
Výpočet nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz
Seznam všech škol v ČR
Největší databáze škol v ČR, která obsahuje velice populární a přehledný seznam všech středních škol, ale i jiných.
www.seznamskol.eu


listčtenáři doporučují