logo-ucimse.cz
obl?ben? přidat k oblíbeným
zprávy |jazykové vzdělávání |profesní vzdělávání |informační gramotnost |soft skills |EU fondy |návody |celoživotní učení |přijímací řízení |zájmové vzdělávání |
učímse.cz > zprávy > Nedostatek lidí na trhu práce trápí české firmy. Přitom jen 19 procent postižených má v ČR práci.
Personalista.com - otevřený HR magazín

Nedostatek lidí na trhu práce trápí české firmy. Přitom jen 19 procent postižených má v ČR práci.

redakce - 06. 02. 2022
Podle posledního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) pracuje jen 19 % z 1,152 milionu Čechů se zdravotním postižením. V České republice je přitom nízká nezaměstnanost a firmy mají problém najít kvalifikované zaměstnance. I proto je Mezinárodní den zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince, příležitostí ukázat společnostem, že lidé se specifickými potřebami mohou být plnohodnotnou pracovní silou.
Podle 70 % dotázaných jsou zaměstnanci se zdravotním znevýhodněním stejně výkonní jako jejich kolegové bez zdravotního postižení. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro neziskovou organizaci Revenium a společnost ExxonMobil. Na dotazy odpovědělo 1 100 zaměstnanců napříč firmami a věkovými kategoriemi z celé České republiky. Právě společnost ExxonMobil se dlouhodobě snaží o osvětu v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Nedostatek informací u zaměstnavatelů

Ačkoli nezaměstnanost klesla na podzim na úroveň 3,4 % a firmy trápí nedostatek zaměstnanců, lidé se specifickými potřebami mají i nadále problémy získat práci. Podle odborníků za to může hlavně nedostatek informací na straně zaměstnavatelů.

„Vůbec nejčastějším nepochopením je to, že člověk se zdravotním postižením nemusí mít žádné viditelné postižení a může dělat odbornou a vysoce kvalifikovanou práci,“ vysvětluje Hana Potměšilová z organizace Revenium. Kvůli nedostatku informací tak řada společností neplní ani státem dané kvóty, podle nichž musí tvořit lidé se zdravotním postižením alespoň 4 % pracovníků všech firem nad 25 zaměstnanců.

„Firmy začala k zaměstnávání kolegů se zdravotním postižením tlačit legislativa. Roli hraje také to, jak se oddaluje odchod do starobního důchodu. Diagnózy, které jsme v minulosti viděli u lidí ve starobním věku, jsou nyní běžné už u čtyřicátníků nebo pětačtyřicátníků. A ti chtějí pracovat a být užiteční,“ dodává Potměšilová.

„Lidé často neví, jak k lidem s handicapem přistupovat. U zaměstnavatelů navíc stále přetrvává domněnka, že pro člověka se zdravotním postižením platí v pracovně-právním vztahu určitá ochranná pravidla. Tak to přitom vůbec není a zákoník práce nezná žádná specifická pravidla pro tyto zaměstnance,“ doplňuje Lenka Kohoutová z Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Osvěta pomocí příběhů

Nepříjemné zkušenosti z pracovních pohovorů či nástupů do zaměstnání navíc mnohé z lidí se zdravotním postižením odrazují od toho, aby se o práci ucházeli. Skoro 60 % dotázaných zaměstnanců například přiznává, že by jim u kolegů vadilo zdravotní postižení.

Příkladem toho, jak tuto situaci řešit, je společnost ExxonMobil. Ta přišla v roce 2019 s projektem, který vytváří pro zaměstnance se zdravotním postižením férové a přívětivé pracovní podmínky. Hlavní součástí programu je vzdělávání ostatních pracovníků a snaha přiblížit jim co nejvíce osobní zkušenosti lidí s handicapem. Zaměstnanci se tak prostřednictvím interních webových stránek a workshopů, videí i osobních setkání seznamují s příběhy lidí, kteří prošli léčbou rakoviny, nebo si třeba mohli vyzkoušet jízdu na vozíčku či zkusit, jaké to je mít omezený zrak.

„Nejde nám jenom o to, abychom plnili povinné kvóty. Chceme opravdu vytvářet rovné a příjemné pracovní prostředí pro všechny zaměstnance bez rozdílu, a to už od nástupního pohovoru,“ popisuje Lukáš Kozák, který je od roku 2007 sám na vozíčku a ve společnosti ExxonMobil je konzultantem, který poskytuje podporu zaměstnancům se zdravotním postižením a jejich začleněním do pracovního života, a stará se o to, aby se v rámci firemní inkluze a diverzity myslelo na zaměstnance se zdravotním postižením. Na Kozáka se zaměstnanci ExxonMobil mohou obrátit s jakýmkoliv zdravotním postižením a dotazy vztahujícími se k legislativě, administrativě, invadlidnímu důchodu, nebo jakékoliv jiné oblasti.

„Aby se člověku dobře pracovalo, musí dobře vycházet se svými kolegy. Proto se ExxonMobil snaží vzdělávat své zaměstnance o zdravotních postiženích. Krom toho sdílením osobních příběhů firma zdůrazňuje hodnotu, kterou zaměstnanci se znevýhodněním společnosti přinášejí, a také vyzdvihuje fakt, že tito zaměstnanci mohou přispět stejným dílem jako kdokoli jiný. Společnost ExxonMobil by na tento unikátní projekt měla být právem hrdá,“ dodává Kozák k projektu, za který se společnost dostala do užších nominací na cenu Mosty, kterou uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

To, že ExxonMobil jde příkladem v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením, dále potvrzuje i její přítomnost na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se odehrála v říjnu tohoto roku. Společnost zde vystupovala jako inkluzivní zaměstnavatel, přičemž Kozák během své prezentace přiblížil návštěvníkům projekt, který koordinuje.

Situace se mění jen pomalu
Společností, které vycházejí vstříc zaměstnancům se specifickými potřebami, je u nás ale podle odborníků nedostatek. Ačkoli si tři čtvrtiny lidí nemyslí, že by měli jejich zaměstnavatel předsudky vůči lidem se zdravotním postižením, zaměstnání hledají jen velmi těžko.

Moderní pracovní postupy přitom výrazně usnadňují zaměstnávání osob s celou řadou zdravotních postižení. „Může jít o zkrácený pracovní úvazek, bezbariérové pracoviště nebo třeba o klouzavou pracovní dobu. To neznamená, že by zaměstnanec žijící se zdravotním postižením byl méně hodnotným zaměstnancem než zdravý kolega,“ zdůrazňuje Kohoutová.

Nejdůležitější je ale pozitivní přístup a osobní přístup ke každému zaměstnanci. „Pracoviště se snažíme přizpůsobit na míru každého jednotlivého zaměstnance přesně podle jejich potřeb. A pokud se setkají s jakýmikoli potížemi nebo otázkami, mohou se na mě kdykoli obrátit. Díky tomu na nic nejsou sami a jsou plnohodnotnou součástí naší společnosti,“ uzavírá Kozák.

listvyhledávání

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás
listpersonalista.comlistzajímavosti odjinud

Průzkum ukázal, že lidé milují nákupní centra - developeři musí myslet především na dopravní dostupnost

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal obliby nákupních center a důvodů, proč je právě nej... více

Obavy z „elektrosmogu“ v domácnosti nejsou na místě, určitá opatrnost však ano

Škodlivý vliv elektromagnetického záření z elektrických rozvodů a domácích elektrospotřebičů na lidské zdraví, který se nepřesně o... více

Souboj elektřiny a vodíku: Zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým čl... více

Superpotraviny nemusí být vždy super. Záleží na způsobu pěstování, skladování i dovozu

Přestože jsou dnes superpotraviny vnímány jako symbol zdravého životního stylu, ne všechny jsou stejně kvalitní a poskytují stejné... více
listnejčtenější články

listučímse.cz doporučuje
Výpočet čisté mzdy 2023
Jaké jsou změny v roce 2023 ve výpočtu čisté mzdy? Víte, kolik budete brát? Nechte si mzdu výpočítat naší kalkulačkou.
www.mzdova-kalkulacka-2023.cz
Výpočet nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz
Seznam všech škol v ČR
Největší databáze škol v ČR, která obsahuje velice populární a přehledný seznam všech středních škol, ale i jiných.
www.seznamskol.eu


listčtenáři doporučují