logo-ucimse.cz
oblíbené přidat k oblíbeným
zprávy |jazykové vzdělávání |profesní vzdělávání |informační gramotnost |soft skills |EU fondy |návody |celoživotní učení |přijímací řízení |zájmové vzdělávání |
učímse.cz > zprávy > Žebříček nejinovativnějších evropských univerzit
Personalista.com - otevřený HR magazín

Žebříček nejinovativnějších evropských univerzit

redakce - 04. 05. 2018
Politická nejistota může být příčinou velké změny v místech vzniku evropských inovací. To je závěr třetího ročního žebříčku Nejinovativnějších univerzit v Evropě agentury Reuters, seznamu, který identifikuje a řadí vzdělávací instituce, které se nejvíce přičiňují k rozvoji vědy, objevování nových technologií a napomáhají rozvoji globální ekonomiky.
Politická nejistota může být příčinou velké změny v místech vzniku evropských inovací. To je závěr třetího ročního žebříčku Nejinovativnějších univerzit v Evropě agentury Reuters, seznamu, který identifikuje a řadí vzdělávací instituce, které se nejvíce přičiňují k rozvoji vědy, objevování nových technologií a napomáhají rozvoji globální ekonomiky.

Trend je nejzřetelnější ze součtu změn v umístění institucí každé země: 23 německých univerzit na letošním seznamu stouplo o 23 bodů, více než kterákoli jiná země. Švýcarsko bylo druhé, s pěti univerzitami s celkovým vzestupem o osm bodů. Naproti tomu 21 britských univerzit na seznamu spadlo o kumulativní 35 bodů.

Úvod k tomuto žebříčku dospívá k závěru, že zatímco „Brexit" Spojeného království z Evropské unie je téměř rok vzdálený, evropská vědecká komunita již může opouštět Spojené království ve prospěch ostatních výzkumných institucí na kontinentu. Studie z února 2018, publikovaná britským Centrem pro globální vysokoškolské vzdělávání, uvádí, že mnoho německých akademiků považuje Brexit za „výhodu" a doufá, že jej využije k přilákání britských vědců do německých univerzit. Na druhou stranu akademičtí pracovníci z Velké Británie uvádějí, že jejich vlastní postdoktorální výzkumní pracovníci nevyhledávají pozice ve Velké Británii, ale hledají je v EU nebo Spojených státech.

Podle zmiňovaného žebříčku by se s probíhajícím Brexitem situace mohla zhoršovat; studie z listopadu 2017, kterou provedla škola School of International Futures pro královskou společnost Spojeného království, popisuje případné post-secesní Spojené království, kde univerzity soutěží o zmenšující se skupinu kvalifikovaných pracovníků, projekty, které získávají finanční prostředky z EU, uvadají, výzkumní pracovníci dostávají méně pozvánek ke vstupu do konsorcií a účast na konferencích a zahraniční spolupráce je omezená. Stejně tak podniky v EU, které financují výzkum na vysokých školách, raději chtějí udržovat své investice v regionu, aby se vyhnuly daňovým a regulačním potížím způsobeným spoluprací s britskými institucemi po Brexitu.

Nejinovativnější univerzitou v Evropě je již třetím rokem belgická KU Leuven. KU Leuven s vyučováním v holandštině se nachází v belgickém regionu Flandry, byla založena v roce 1425 papežem Martinem V a neustále přináší velký objem vlivných vynálezů.

Patenty podané vědci univerzitou KU jsou často citovány jinými výzkumníky v akademické a soukromé sféře. Toto je jedno z klíčových kritérií v žebříčku Reuters, které bylo sestaveno ve spolupráci s globální datovou společností Clarivate Analytics poskytující důvěryhodnou statistiku a analýzu založených na empirických datech, včetně patentových přihlášek zaznamenaných společností Derwent Innovation a výzkumných citací z webu Web of Science.

Celkově se nejvyšší pozice evropských nejinovativnějších univerzit udržely na podobných místech jako v loňském roce. Britská Imperial College London a University of Cambridge si udržely své druhé a třetí místo již třetím rokem za sebou.

Ostatní přední instituce si jednoduše vyměnily několik pozic, jako je např. Federal Polytechnic School of Lausanne (vzestup o jedno místo na 4. pozici), University of Erlangen Nuremberg (vzestup o jedno místo na 5. pozici) a Technical University of Munich (pokles o dvě místa na 6. pozici).
listvyhledávání

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás
listpersonalista.comlistzajímavosti odjinud

Průzkum ukázal, že lidé milují nákupní centra - developeři musí myslet především na dopravní dostupnost

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal obliby nákupních center a důvodů, proč je právě nej... více

Obavy z „elektrosmogu“ v domácnosti nejsou na místě, určitá opatrnost však ano

Škodlivý vliv elektromagnetického záření z elektrických rozvodů a domácích elektrospotřebičů na lidské zdraví, který se nepřesně o... více

Souboj elektřiny a vodíku: Zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým čl... více

Superpotraviny nemusí být vždy super. Záleží na způsobu pěstování, skladování i dovozu

Přestože jsou dnes superpotraviny vnímány jako symbol zdravého životního stylu, ne všechny jsou stejně kvalitní a poskytují stejné... více

Průvodce správným vývojem dítěte: sedat si má samo, jinak hrozí skolióza páteře

Správný vývoj miminek je diskutovaným tématem nejenom mezi lékaři, ale hlavně mezi rodiči. Každé dítě prochází vývojovými fázemi i... více
listnejčtenější články

listučímse.cz doporučuje
Výpočet čisté mzdy 2021
Jaké jsou změny v roce 2021 ve výpočtu čisté mzdy? Víte, kolik budete brát? Nechte si mzdu výpočítat naší kalkulačkou.
www.mzdova-kalkulacka-2021.cz
Výpočet nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz
Seznam všech škol v ČR
Největší databáze škol v ČR, která obsahuje velice populární a přehledný seznam všech středních škol, ale i jiných.
www.seznamskol.eu


listčtenáři doporučují