Experti hledali na konferenci v Praze cesty z ekonomické krize
redakce - 12. 12. 2011
Z iniciativy Bankovního institutu vysoké školy se dnes v Kongresovém centru České národní banky v Praze uskutečnila mezinárodní vědecká konference na aktuální téma „Finanční krize, její fiskální důsledky, konsolidace“. Z předních zahraničních odborníků na problematiku bankrotů, inflací a daňových úniků vystoupil na konferenci profesor John Hudson z University of Bath, viceprezident EURAS (European Academy for Standardization).
Mezi dalšími řečníky a účastníky panelové diskuse na téma „Finanční krize-existuje ještě dobré řešení?“ byli například Eva Zamrazilová (vrchní ředitelka a členka bankovní rady ČNB), Pavel Mertlík (hlavní ekonom Raiffeisenbank, a.s.), Viktor Kotlán (hlavní stratég a ředitel správy aktiv České spořitelny, a.s.), Marta Orviská z Ekonomické fakulty Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici, Pavel Štěpánek (výkonný ředitel České bankovní asociace) či Štěpán Havlas (finanční ředitel FINEP HOLDING, SE).
„Jako organizátoři této konference chceme iniciovat platformu pro odbornou diskusi o měnových a fiskálních aspektech současné krize a o udržitelnosti veřejných financí. Cítíme to jako naši povinnost směrem k odborné i laické veřejnosti“, uvedla profesorka Bojka Hamerníková, rektorka Bankovního institutu vysoké školy.
„Krize státního dluhu je pouze jedním z aspektů krize. Možná ještě podstatnější je slabá práce Evropské unie v oblasti inovací. Finance jsou rozhodující pro inovace a banky mají plnit svou úlohu při poskytování finančních prostředků průmyslu. Tu však plní jen částečně. Jejich role je však zároveň komplikována stále tvrdšími regulačními požadavky na kapitál. Přestože jsou tyto požadavky nezbytné, je pravděpodobné, že poškodí tok financí do průmyslu“, uvádí John Hudson.
Profesor Pavel Dvořák z Bankovního institutu vysoké školy ve svém vystoupení zdůraznil, že situace Česka se nebude lišit od situace ostatních evropských zemí. „Představa že jsme klidným přístavem je nesmyslná. Určitě se nás negativně dotknou všechny tři hlavní současné evropské problémy – tzn. bankovní krize, recese i suverénní dluhová krize. Její podstata není fundamentální ale psychologická. Šíření nákazy nelze zabránit. Veřejný dluh i náklady na jeho obsluhu porostou. Jsem jednoznačně pro zákon o vyrovnaném rozpočtu“.