logo-ucimse.cz
obl?ben? přidat k oblíbeným
zprávy |jazykové vzdělávání |profesní vzdělávání |informační gramotnost |soft skills |EU fondy |návody |celoživotní učení |přijímací řízení |zájmové vzdělávání |
učímse.cz > zajímavosti odjinud > Asistenční pomůcka pro zrakově postižené OrCam MyEye vylepšena o přelomové funkce založené na umělé inteligenci
Získej bonus s novým účtem

Asistenční pomůcka pro zrakově postižené OrCam MyEye vylepšena o přelomové funkce založené na umělé inteligenci

redakce - 28. 04. 2021
Nositelné zařízení nyní dokáže uživatele navádět v textu i prostorem.
Společnost OrCam Technologies, přední výrobce asistenčních zařízení poháněných umělou inteligencí, představuje přelomová vylepšení svého přístroje OrCam MyEye. Nejsofistikovanější nositelná pomůcka pro nevidomé a slabozraké na světě se tímto dostává na zcela novou úroveň jí poskytovaných funkcí. Vylepšení zahrnují výkonnější procesor a výrazně prodlouženou výdrž baterie, ale především lze nyní zařízení ovládat pomocí anglických nebo německých hlasových příkazů. Všechny další funkce české verze zařízení OrCam MyEye fungují ve třech jazycích: češtině, němčině a angličtině.

Lehký přístroj o velikosti prstu nejenže přečte tištěný text z jakéhokoli povrchu včetně obrazovek chytrých telefonů a počítačů, ale také poznává tváře a identifikuje barvy, bankovky a zboží v obchodech na základě jeho čárových kódů. Nejnovější verze OrCam MyEye obsahuje nový procesor, který výrazně zkracuje dobu odezvy na uživatelská gesta i znatelně zrychluje další funkce, například zapínání zařízení. Přístroj má nyní praktičtější kryt a jeho baterie vydrží o 25 procent déle či dokonce dvakrát tak dlouho v závislosti na tom, jak je zařízení provozováno.

Klíčovým vylepšením přístroje je schopnost reagovat na intuitivní hlasové příkazy, což umožňuje novou funkci Smart Reading využívající pokročilé technologie počítačového vidění a porozumění přirozenému jazyka (NLU) vyvinuté společnosti OrCam. Algoritmy, které řídí funkci inteligentního čtení, jsou aktivovány hlasem uživatele. Porozumí požadavkům uživatele, načtou příslušné informace a přečtou požadovaný text uživateli během několika sekund. To umožňuje vyhledat v textu určité slovo, ze stránky novin přečíst pouze titulky článků, strukturovaně přečíst jídelní lístek, na letáku najít telefonní číslo a podobně.

Další nová funkce s názvem Orientace pomáhá uživateli navigovat prostorem tím, že mu oznamuje předměty ve vzdálenosti 2 až 10 metrů a dokáže uživatele k nim nasměrovat. Tato funkce, která je v současné době v beta verzi, dává upgradovanému zařízení schopnost identifikovat dveře, židle, stoly, šálky, stoupající schody i počítačové a televizní obrazovky. Stejně jako inteligentní čtení je tato funkce ovšem zatím k dispozici pouze v angličtině a němčině.

„Naším cílem je pomocí sofistikovaných technologií pomáhat lidem se zdravotním postižením při každodenních činnostech, při studiu nebo v práci, což jim dává větší nezávislost a soběstačnost. Nové funkce OrCam MyEye představují další velký skok vpřed v tomto směru. Významně zlepší kvalitu života lidí se zrakovým postižením, a to měrou, jakou si člověk se plně funkčním zrakem jen stěží dokáže představit,“ říká Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu a dodává: „Aby byla tato průkopnická technologie přístupnější všem, kdo ji potřebují, zapůjčila společnost OrCam Technologies dvanáct zařízení střediskům Tyfloservis, o.p.s., na jehož střediscích bude možné si po předchozí domluvě OrCam MyEye vyzkoušet v praxi a získat informace, jak zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku přes Úřad práce ČR.
Tyfloservis, o.p.s. případně Jana Cejthamra, manažera OrCam Technologies pro Českou republiku, je možné kontaktovat a domluvit si osobní schůzku, na které se zájemci mohou seznámit s českou verzí zařízení OrCam MyEye osobně. Kontakty na krajská ambulantní střediska Tyfloservisu, o.p.s. najdete na internetových stránkách www.tyfloservis.cz/kontakty.

OrCam Technologies je lídrem na poli osobní nositelné technologie založené na umělé inteligenci (AI). Společnost založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye (dnes součást společnosti Intel), světové jedničky v systémech zabraňování kolizím a inovátora v oboru autonomního řízení automobilů. Inspirován vývojem přelomové technologie umělého vidění pro bezpečnější provoz automobilů, OrCam využívá počítačové vidění založené na AI ke zvyšování nezávislosti zrakově či sluchově postižených, lidí s poruchou schopnosti číst a dalších skupin. Vlajkovou lodí společnosti je OrCam MyEye 2, asistenční zařízení, které se dostalo na seznam nejlepších inovací loňského roku TIME Best Inventions of 2019.

Průkopnické zařízení s umělou inteligenci o velikosti prstu OrCam MyEye je lehké, bezdrátové a kompaktní. Diskrétně předčítá tištěné a elektronické texty z jakéhokoli povrchu v reálném čase. Tedy noviny, knihy, obrazovky počítačů a telefonů, jídelní lístky, etikety na obalech nebo nápisy v ulicích. Mezi další funkce OrCam MyEye patří rozpoznávání obličejů, výrobků v supermarketu, barev a bankovek.

Zařízení o váze 22,5 gramu je magneticky uchyceno na obroučkách brýlí a je výsledkem práce předních odborníků v oblasti počítačového vidění a strojového učení. Cílem bylo vytvořit co nejintuitivnější ovládání, které by mohli snadno používat lidé se zrakovým postižením. Přístroj je jedinou nositelnou asistenční pomůckou svého druhu, ovládá se přirozenými gesty rukou nebo natočením hlavy nositele. Díky tomu má uživatel obě ruce volné, nepotřebuje chytrý telefon ani Wi-fi připojení. Zvukový přenos tak probíhá v reálném čase a současně jsou ochráněny osobní údaje.Váš e-mail: E-mail příjemce:
Vaše jméno:  listvyhledávání

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás
listpersonalista.comlistzajímavosti odjinud

MDŽ 2024: Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie.

Srdečně zveme na výstavu “Praha feministická. Místa, kde se psala historie”. Bude zahájena vernisáží v předvečer MDŽ, ve čtvrtek 7... více

Průzkum ukázal, že lidé milují nákupní centra - developeři musí myslet především na dopravní dostupnost

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal obliby nákupních center a důvodů, proč je právě nej... více

Obavy z „elektrosmogu“ v domácnosti nejsou na místě, určitá opatrnost však ano

Škodlivý vliv elektromagnetického záření z elektrických rozvodů a domácích elektrospotřebičů na lidské zdraví, který se nepřesně o... více

Souboj elektřiny a vodíku: Zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým čl... více
listnejčtenější články

listučímse.cz doporučuje
Výpočet čisté mzdy 2024
Jaké jsou změny v roce 2024 ve výpočtu čisté mzdy? Víte, kolik budete brát? Nechte si mzdu výpočítat naší kalkulačkou.
www.mzdova-kalkulacka-2024.cz
Výpočet nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz
Seznam všech škol v ČR
Největší databáze škol v ČR, která obsahuje velice populární a přehledný seznam všech středních škol, ale i jiných.
www.seznamskol.eu


listčtenáři doporučují